Tetőfokára hágott a feszültség Németországban: tortával vágták arcon a volt pénzügyminisztert (VIDEÓ)
Egyre inkább kezd eldurvulni a választási kampány.
Stefan Aust, a Spiegel volt főszerkesztője és a Welt mostani kiadója a jelenkor fontos kérdéseiről nyilatkozott a Weltwoche lapnak.
Nyitókép: videórészlet
Stefan Aust a német média egyik nagy öregje és véleményvezére: 1994 és 2008 között a Spiegel főszerkesztője volt, 2014 óta pedig ő a Die Welt kiadója. Aust most 40 perces videóinterjút adott a jelenkor legnagyobb politikai kérdéseiről a svájci Weltwoche lapnak.
Austot aggodalommal tölti el a mostani világhelyzet, különösen ha Ukrajnára gondol.
Ő maga már sokkal korábban tárgyalásokat kezdett volna, már akkor, amikor az oroszok felvonultak Ukrajna ellen. Nem tudja még most sem, hogyan fog véget érni a háború. Visszatekintve gondol a berlini falra, a kubai válságra, amikor a harmadik világháború szélén jártunk, de szerencsére ez nem következett be. De most sem lehet tudni, mit hoz a jövő. Az ukrajnai háború bármikor tovább fokozódhat. Sem az oroszoknak, sem a nyugatiaknak nem jó, ami történik. De nem lehet elfelejteni, mekkora Oroszország, mekkora a népessége és milyen forrásaik, eszközeik vannak még – sorolta Aust.
Az Ukrajnának szállított nyugati fegyverekről Aust azt mondja: a vörös vonalat már az elején átlépték, amikor az oroszok bevonultak Ukrajnába, és ezt kellett volna korábban megelőzni. Ukrajna régen a szovjet birodalom része volt, az ukrán társadalom több részre szakadt, és jobb lett volna, ha olyan államrendet alakítanak ki, mint amilyen Svájcban van. Ami viszont most van Ukrajnában, az nem bölcs helyzet, ellenben veszélyes.
Az ukrajnai háború megoldására Aust azt mondja: már korábban el kellett volna kezdeni tárgyalni. A Krímben olyan folyamatot kellett volna elkezdeni, mint az I. világháború után a németországi Saar-vidékben, ahol a francia megszállás után 15 évvel népszavazást tartottak, és akkor a helyiek úgy döntöttek, hogy Németország részévé kívánnak válni újra. Stefan Aust szerint viszont Ukrajna számára a helyzet most már nem lesz jobb.
A videóinterjú
Austot az Egyesült Államokról is kérdezték: bár közel érzi magát az amerikaiakhoz, de szerinte nem kellene mindig a világrendőrt játszania.
Amerika nem tudott minden válságot megoldani, amibe beavatkozott,
ezért jobb lenne visszafogniuk a beavatkozásaikat a világ körül.
Stefan Aust szerint Kína előbb vagy utóbb a világ legnagyobb gazdasági hatalma lesz, ezért pont nem kellene arra törekedni, hogy Oroszországot Kína karjaiba tolják. Kínát egy veszélyes berendezkedésű államnak tartja, de nem gondolja, hogy ne kellene vele kapcsolatot tartani, nem lehet elhatárolni magunkat tőle.
Németországról Stefan Aust azt mondta, a németeknek nem kellene mindig megmondania tanítómesterként, hogy mások mit csináljanak, a saját népüknek és más országoknak sem. Odafigyelhetnének arra is, mi a saját lakosságuk érdeke. Németországnak Ukrajna kapcsán arra kellene törekednie, hogy minél hamarabb fegyverszünet jöjjön el – mondta Aust.
A tavaly őszi kelet-németországi tartományi választásokról is beszélt Stefan Aust. Elmondta:
a demokrácia alapja a szabad választás, és ez jár a keletnémeteknek is,
akkor is, ha a nyugatiaknak ez nem tetszik. Az szerinte nem megy, hogy betiltsanak pártokat, annak helyébe létrejönne amúgy is egy másik. Vannak problémák Németországban, amikkel évek óta foglalkozni kellett volna, például a migráció ügye. Ha ezzel más pártok nem foglalkoznak, akkor ezüsttálcán adják át az AfD-nek ezt a témát és sok mást is. És Aust szerint nem lehet mindenkit lenácizni, aki a kényelmetlen problémákról beszél.
Stefan Aust azt is őrültségnek tartja, hogy csak napelemekkel és szélkerekekkel akarják ellátni az ipari hatalom Németországot. Aki ezt képviseli, az illúziókban hisz és ezt adja a választóinak is.
Aust aggódik a nem-kormányzati szervezetek (NGO-k) miatt is, akik állami pénzekből működnek, és közben befolyásolják az állam működését is.
A közelgő parlamenti választásról és a pártok mostani helyzetéről Stefan Aust azt mondja:
azt kívánja, hogy a hagyományos pártok ellássák a feladataikat, vállalják a felelősségüket, a valós problémákkal foglalkozzanak.
Reméli, legalább a CDU és az FDP így tesz. Aust nem gondolja, hogy szövetségi szinten hatalomba jutna az AfD, de tartományi szinten ez előfordulhat majd. Hangsúlyozta: ez a párt a reális problémákkal foglalkozik, és ezért szavaz rájuk sok szavazó.
A német közelmúltra visszatekintve Aust azt mondta: a hatvanas, hetvenes években nyitottabbak voltak a viták Németországban, mint manapság. A német közmédiában szerinte ma nincs olyan széles spektruma a véleményeknek, mint korábban.